News Update :
Home » , » Severná veľká nížina – blahodarné kúpele a nekonečný horizont pusty

Severná veľká nížina – blahodarné kúpele a nekonečný horizont pusty

Penulis : Unknown on pondelok 4. mája 2015 | 14:00

Pramene s liečivou silou, zážitkové parky lákajúce na zábavu, pusta Hortobágy ako svetové dedičstvo, romantická krajina okolia Tisy, nedotknutá príroda, jedinečná kultúra, živé tradície, výborné vidiecke chute, zábavné festivaly a pohostinnosť priamo od srdca. Toto všetko ponúka región Severná veľká nížina.

Maďarské liečebné a termálne kúpele sú obľúbené medzi tými, ktorí vyhľadávajú relax a dbajú o zdravý životný štýl. Veľký podiel týchto blahodarných kúpeľov sa nachádza práve v tomto regióne, kde nájdete viac ako 200 termálnych prameňov zásobujúcich bazény asi 50 kúpeľov. Väčšina z nich má celoročnú prevádzku aj s krytými zariadeniami a pestrou paletou doplnkových služieb.
Liečivá voda regiónu Severná veľká nížina zmiernila zdravotné ťažkosti už tisícok hostí a ich počet z roka na rok stále rastie. Nátrium-chloridová voda má protizápalové účinky, uvoľňuje svaly a priaznivo pôsobí aj na pokožku. Využívajú ju na liečenie chronických chorôb pohybového ústrojenstva, kožných ochorení, gynekologických a urologických zápalov a dokonca aj na podpornú liečbu neplodnosti a problémov s prostatou. Liečivým pokladom regiónu je jódovo-brómová voda, ktorá pomáha taktiež pri reumatických, gynekologických a urologických ochoreniach, pri nedostatočnej činnosti štítnej žľazy, vysokom krvnom tlaku, cievnych, degeneratívnych, nervových ochoreniach,  regenerácii po ortopedických operáciách, po mozgovej mŕtvici a kožných ochoreniach ako ekzém a psoriáza.

Región sa môže pýšiť 3 miestami kvalifikovanými ako liečebné miesto (Hajdúszoboszló, Debrecen, Nyíregyháza), kde v minulom roku prebehli aj rozsiahle rekonštrukcie a inovácie.

V turistickom komplexe Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdő sa rozšírila ponuka zážitkových kúpeľov Aquarius o liečebné oddelenie s rozlohou 1400 m2, ktoré ponúka komplexné liečebné procedúry. Susedné kúpele Parkfürdő zase vďaka tomu rozvojovému projektu získajú krytie pre plavecký bazén, ktorý sa bude dať takto využiť aj v zime. (www.nyiregyhaza.info.hu/sk)

Novinkami sa môže chváliť aj kúpeľný komplex Hungarospa Hajdúszoboszló. Najslávnejšie kúpeľné mesto regiónu, Hajdúszoboszló s mediteránskou atmosférou a  s najrozsiahlejším kúpeľným komplexom Európy už vyše osem desaťročí vábi hostí túžiacich po vyzdravení, oddychu a zábave. Nevynechateľnou atrakciou je kryté zážitkové centrum Aqua-Palace, ktoré ponúka na ploche 15 000 m2  zábavu na celý deň. Dokonca si tu môžete aj zasurfovať. Vlani sa vynovila termálna časť kúpeľov a vybudovala sa aj oddychová zóna. Klasické liečebné terapie sa rozšírili o nové kabínkové procedúry na báze oxidu uhličitého a o kryo-sauny. V areáli aquaparku vznikla aj extrémna zóna. (www.hajduszoboszlo.hu/sk, www.hungarospa.hu/sk).

Ani Debrecín nezaostával v investíciách. Koncepcia rekonštrukcie bazénovej haly Liečebných kúpeľov vychádza z farebného sveta štyroch základných prvkov ohňa, vody, zeme a vzduchu, ktoré sa spájajú v „studni duše", čo je vlastne striedavý kúpeľ. Prírodné stavebné materiály, kachličky a sklené mozaiky sú veľmi efektné. Obnovila sa oddychová zóna a získala prvky zvyšujúce komfort hostí. Vynovený saunový svet má medzinárodné parametre s množstvom služieb pre dokonalý relax a zmeny nastali aj v hoteli na území kúpeľov a zrekonštruovalo sa aj amfiteátrum. Od leta 2015 bude sprístupnená aj vodná veža Nagyerdő, ktorá okrem zážitku z vyhliadky ponúka aj lezeckú stenu a špeciálny ďalekohľad do minulosti. Zázraky prírody môžete spoznávať aj vo vedeckom zážitkovom centre AGÓRA v botanickej záhrade za budovou Debrecínskej univerzity. (www.iranydebrecen.hu)

Ani na puste Hortobágy nie je pusto. Najväčšia súvislá trávnatá rovinatá plocha Strednej Európy s nekonečným horizontom a unikátnou flórou a faunou, zachovalými pastierskymi a kultúrnymi tradíciami sa v roku 1999 stala súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Národný park ponúka od jari do jesene pešie a cyklotúry so sprievodcom, na ktorých sa dostanete do bezprostrednej blízkosti divo žijúcich zvierat. Puszta Safari je zážitok na celý život. Aj tu sa postupne realizujú ekoturistické investície. Pustu môžete spoznávať aj v návštevníckom centre národného parku, kde otvorili novú interaktívnu výstavu s tematikou vtáka žeriava, ktorý je jedným zo symbolov parku. O nové prvky sa obohatil aj žrebčín Mátai Ménes, kde odteraz okrem koní môžu návštevníci vidieť aj koče a oboznámiť sa s históriou chovu koní. Pri rybníku vznikne nové návštevnícke centrum a obnovia sa aj vyhliadky. (www.hnp.hu, www.hortobagy.eu ).

V župnom meste Szolnok presťahujú múzeum letectva a jeho atraktivitu znásobia interaktívnymi prvkami, tematickými herňami, ukážkovými leteckými opravovňami a mnohými inými technickými zaujímavosťami. V roku 2015 toto mesto získa unikátnu turistickú atrakciu v podobe interaktívneho pivného múzea Sörárium. (http://info.szolnok.hu

Minulý rok znamenal pre región aj investície do skvalitnenia služieb a rozšírenia ubytovacích kapacít.

Na svoje si prídu aj cykloturisti na obnovenej hrádzi Horného Potisia. Toto územie patrí medzi najkrajšie, cez ktoré prechádza aj medzinárodná východoeurópska cyklotrasa  Eurovelo 11. Rovinatý terén je ideálny pre rodiny s deťmi aj pre staršie vekové kategórie.  Városnamény je východiskovou lokalitou pre hviezdicové túry župy Szatmár-Bereg, kde na každom kroku natrafíte na nejakú architektonickú a kultúrnu pamiatku, kaštieľ, drevené zvonice a nespočetné množstvo kostolov, z ktorých každý má svoju špecifickosť a legendu.

Gastronomická ponuka regiónu je bohatá a pestrá. Najvýznamnejším plodom je slivka, z ktorej vyrábajú szatmársku slivovicu alebo výborný slivkový lekvár. Szabolčská jablkovica a višňovica Újfehértó sú nielen kvalitné a výborné pálenky, ale sú aj produktmi s chránenými zemepisnými označeniami.

Originálne regionálne podujatia, kde sa snúbi tradícia a miestna gastronómia lákajú návštevníkov aj spoza hraníc.  Pastieri maďarského sivého dobytku zmerajú svoje sily na celoštátnom zhromaždení na Hortobágyi 23. mája (www.hortobagy.eu), Festival kvetov Tisy v Szolnoku láka milovníkov náročnej hudby a kvalitných vín 16.-20. júna (www.tiszaviragfesztival.hu), svetoznámy debrecínsky Kvetinový karneval sa uskutoční 15.-22. augusta  (www.fonixinfo.hu) a v Hajdúszoboszló  11.-13. septembra sa stretnú fajnšmekri na Festivale vína a biojedál (www.hajduszoboszlo.hu)

madarko.sk
Share this article :

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger