News Update :
Home » , » Chorvátsko - február

Chorvátsko - február

Penulis : Laco Zachar on utorok 3. februára 2015 | 15:53

Istria medzi 10 najlepšími svetovými vínnymi destináciami

Chorvátsky región Istria je zaradený medzi TOP 10 vínnych destinácií za rok 2015 podľa výberu  svetoznámeho internetového portálu pre vína. Prestížne je aj ocenenie od dvojice  Mike DeSimone a Jeff Jensenn, známej ako World Wine Guys, ktorí už trikrát navštívili Istriu. Počas pobytu na Istrijskom polostrove mali príležitosť spoznať istrijské autochtónne vínne odrody a vína, ako sú malvázia, teran, merlot a iné. Práve oni zaradili Istriu medzi špičku známych vínnych regiónov, ako sú Piemonte v  Taliansku, údolie Loire a Rhone vo Francúzsku, americký  Mendocin. Toto ocenenie nie je výnimočné iba tým, že pochádza od renomovaného špecializovaného internetového portálu, ktorý má povesť „opinion leadera“, ale aj tým, že Istria sa udržala vďaka tomuto oceneniu už po štvrtý rok za sebou na vrchole medzi vínnymi destináciami sveta.

Podmorský pirátsky park Punat

Podmorský park, ktorý sa nachádza v Punate (pláž Punta de bij), je novým inovatívnym produktom turistickej ponuky Punatu, ostrova  Krk a Kvarneru. V  podmorskom pirátskom parku máte možnosť zažiť pocity pirátov-objavovateľov podmorských "pokladov", ale súčasne spoznať aj podmorský svet a kultúrne dedičstvo Kvarneru. Základ parku tvorí sedem exponátov, ktoré svedčia o bohatej minulosti ostrova a regiónu. Každý rok sa plánuje obohacovať park fotografickými výstavami a exponátmi, ktoré reprezentujú ostrov Krk a  Chorvátsko. Pre túto atrakciu je pripravené špeciálne vybavenie, takže návštevníci si môžu priniesť iba plavky, uterák a chuť objavovať kvarnerský podmorský svet. Podmorský park je výnimočná atrakcia, ktorej sa môžu zúčastniť všetci milovníci podmorského sveta so skúseným sprievodcom, ktorý návštevníkom zabezpečuje maximálnu bezpečnosť.

Dubrovník medzi tromi najlepšími destináciami v Európe

Mesto Dubrovník je vybrané medzi tri najlepšie destinácie kongresového turizmu spomedzi štyridsiatich piatich miest strednej a juhovýchodnej Európy vo výbere regionálneho vydania "KONGRES Magazína". Ide o ocenenie Meetings Star za výnimočné výsledky v oblasti kongresového turizmu strednej a juhovýchodnej Európy, ktoré udeľuje tento medzinárodný špecializovaný časopis v oblasti marketingovej komunikácie destinácií, kongresov, udalostí a dodávateľov kongresových služieb. Toto ocenenie, udelené v rámci kongresového trhu Conventa Ljubljana, oceňuje jednotlivcov a firmy, ktoré sa vyznačujú svojou kreativitou a znalosťami, ale aj merateľnými výsledkami v oblasti kongresového priemyslu.

More chorvátskeho Jadranu výnimočnej kvality

Ministerstvo ochrany okolia a prírody vydalo Národnú správu o ročných a konečných oceneniach kvality mora na plážach chorvátskeho Jadranu  v roku 2014. Analýzy ukázali kvalitu mora, ktorá bola za ostatné štyri sezóny výborná na 99 percentách miest meraní. Vďaka tomu dostalo more v Chorvátsku v roku 2014 ocenenie vysokej kvality. Vzorky mora boli odobrané z 917 kontrolných bodov v 7 prímorských župách: Istrijskej, Prímorsko-goranskej, Ličko-senjskej, Zadarskej, Šibenicko-kninskej, Splitsko-dalmatínskej a Dubrovnícko-neretvanskej. Tohtoročná kontrola kvality mora, ktorá sa za veľmi prísnych kritérií vykonáva nepretržite od roku 1989, potvrdila už dobre známy fakt, že chorvátske more je jedným z najčistejších európskych morí, a vďaka tomu je žiadanou destináciou na oddych.

Lošinjskému hotelu Aurora ocenenie HolidayCheck

Prominentná a vedúca  webová stránka pre cestovanie HolidayCheck vyhlásila lošinjský Hotel Aurora za jeden z najpopulárnejších hotelov na svete. Hlavným kritériom pre ocenenie sú názory a recenzie návštevníkov hotela, ktoré toto ocenenie robí ešte významnejším, aj vo výnimočne silnej konkurencii svetových hotelov. Hotel Aurora dosiahol dobré ocenenia a recenzie vďaka presvedčeniu hostí, že  hotel „predstavuje optimálny pomer kvalita-cena“ a poskytuje „veľké možnosti pre wellness, šport a rodinný oddych“. Okrem ocenenia HolidayCheck, dosiahol hotel Aurora v predchádzajúcich rokoch aj iné ocenenia. Napríklad v roku 2014, známy a renomovaný americký magazín pre cestovanie a oddych „Premier Traveler“, vyhlásil ponuku Laurus SlowSPA Wellness Hotela Aurora za jednu z 10 najlepších na svete, a to aj vďaka jedinečnému konceptu inšpirovaného prírodou cresko - lošinjského archipelágu.

Nová aplikácia a turistickí sprievodcovia  TZGZ

Mesto Záhreb dostalo prvého hlasového turistického sprievodcu. Aplikácia VoiceGuide, ktorá je určená pre smartfóny, je bezplatná pre všetkých používateľov a dostupná na používanie. VoiceGuide obsahuje spolu 188 príbehov o meste, ktoré sú pri prehliadke nastavené tak, aby sledovali pohyb návštevníka inovatívnym využívaním GPS technológie. Používateľ môže aplikáciu prispôsobiť svojim potrebám a času, ktorý má na prehliadku mesta. Je prispôsobená nepočujúcim a slabozrakým osobám. Okrem fotografií a informácií o pozoruhodnostiach, obsahuje aj ucelený prehľad verejnej dopravy. Aplikácia VoiceGuide je iba jedným z mnohých nových projektov turistického združenia Mesta Záhreb, ktoré avizuje aj nové internetové stránky, ako aj brožúrky Weddings in Zagreb, turistický mesačník Zagreb4you a časopis Time out v anglickom jazyku.
Podujatia a festivaly

7. – 17. február 2015 - Šokačko sijelo, Županja

Kultúrno-zábavná manifestácia Šokačko sijelo, založená na bohatej a veľkolepej kultúre a tradícii Slavónie a ľuďoch tejto oblasti Chorvátska, sa aj tohto roku koná v slavónskom meste Županja. V rámci podujatia sa budú konať nasledovné akcie - Malo šokačko sijelo, Sijelo pučkih pisaca, Večeri folklora, Malo literarno sijelo, Sajam zlatne nitipri, Večer uz tamburu. Zvyky, ktoré ho sprevádzajú – fašiangový sprievod, pálenie rakije, slavónska zabíjačka, sprievod jazdcov a iné, sa radia do bohatej turistickej ponuky kraja Posavina. Podujatie svojimi vystúpeniami obohacujú aj folklórne súbory zo Švajčiarska, Nemecka, Rakúska, Poľska, Maďarska, Rumunska a iných krajín. Dnes je Šokačko sijelo najreprezentatívnejším podujatím tradičnej kultúry posavského kraja. Každý rok sa ho zúčastní okolo 2.500 účinkujúcich a viac ako 11.000 divákov.

21. február 2015 – Festival čokolády a vína, Brtonigla

Vášniví milovníci čokolády, ktorí v sladkom svete čokoládových chutí a vôní stále hľadajú niečo viac, sú pozvaní do Brtonigle na 3. Choco & Wine fest. Svojim hosťom odhaľuje nové trendy spájania čokolády s vínom. Festival sa bude konať v sobotu 21. februára 2015 v budove budúceho Múzea vína a vidieckej tvorby, ako aj v okolí budovy. V ten deň si môžete vychutnávať menu, ktoré bude spájať čokoládu a víno s tradičnými výrobkami Brtonigly, ako syr, med, olivový olej a špeciálny chlieb zo 4 krajín. Keďže šport a čokoláda spolu súvisia, v rámci festivalu sa bude konať aj 5. Brtonigla Adventure Trekk - športový program, ktorý každý rok pritiahne viac ako 250 účastníkov z Chorvátska, Talianska a Slovinska.

22. február – 1. marec 2015 - ZagrebDox, Záhreb

Záhrebský medzinárodný dokumentárny filmový festival  ZagrebDox   oslavuje tento rok už svoje jedenáste výročie. Okrem bohatého filmového programu, je tohtoročný festival obohatený o nový program - ZagrebDox Pro. Je to program zdokonaľovania, ktorý sa skladá z prípravnej dielne, ktorá slúži pre autorské dokumentárne projekty v rôznych fázach rozvoja, ako aj pitching fóra a jednotlivých stretnutí. Návštevníkov 11. ZagrebDox-u čaká rad prekvapení, medzi ktorými je aj výborné dielo  Orlanda von Einsiedela ‘Virunga’, film o nemilosrdnej bitke o prírodné bohatstvá Konga, a zároveň aktuálneho kandidáta na cenu  Oscar a BAFTA. Festival sa bude konať v  Cineplexx Kaptol Centre.

1. - 8. marec 2015 - Škraping a trh ostrovných výrobkov, ostrov Pašman

Škraping sú jedinečné, autochtónne internacionálne trekking preteky po ostrých kameňoch, ktoré sa zaraďujú medzi extrémne športy. Preteky, ktoré sa konajú každý rok začiatkom marca, sú pomenované podľa škrapov - ostrých kameňov, ktoré vznikli pôsobením morských prúdov. Lezenie, skákanie, chodenie, orientácia v prírode a zážitkový turizmus sú hlavnými charakteristikami týchto medzinárodných pretekov, prispôsobených  pre všetky vekové kategórie súťažiacich. Preteky sú rozdelené do troch kategórií: Ultra (cca 40 km) – určená pre skúsených športovcov; Light (cca 20 km) – ukazuje účastníkom dedičstvo a krásy Pašmanu, a Đir – niekoľko kilometrov chodenia alebo behu na čerstvom vzduchu pre tých, ktorí veľmi nedôverujú svojim fyzickým schopnostiam. Na minuloročnom Škrapingu sa zúčastnilo 1000 súťažiacich z Chorvátska a zo zahraničia, kým na tohtoročnom jubilejnom desiatom ročníku sa očakáva ešte väčšie množstvo účastníkov. Jedným z najpopulárnejších sprievodných programov Škrapingu je určite Trh výrobkov ostrova, ako podpora rozvoja ostrovnej výroby a zachovania pôvodu a autochtónnosti ostrovných výrobkov, ale aj ako príležitosť pre návštevníkov, aby spoznali autochtónnu kultúru ostrova.

6. – 15. marec 2015 – Týždeň záhrebských reštaurácií, Záhreb

Polroka trvajúce podujatie Týždeň reštaurácií sa znova vracia do  Záhrebu , aby novým gurmánom predstavil špičkovú eno – gastro ponuku záhrebských reštaurácií. Podujatie hosťom umožňuje obedovať pri pohári vína v niektorých najlepších mestských reštauráciách za zlomok zvyčajnej ceny. Počas pobytu v Záhrebe a po vychutnaní si týždňa reštaurácií, sa odporúča prechádzka v niektorom z mnohých záhrebských zelených parkov.
Share this article :

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger