News Update :
Home » , » Plzeň 2015: 10 tipov na kultúrne akcie

Plzeň 2015: 10 tipov na kultúrne akcie

Penulis : Unknown on pondelok 26. januára 2015 | 15:44

Nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na festivaly, výstavy či koncerty

Plzeň ako Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2015 prinesie bohatú zmes najrôznejších akcií. Vybrať si môžete z množstva predstavení nového cirkusu, divadla, tanca, koncertov, výstav, inštalácií vo verejnom priestore či dokonca vzdelávacích projektov.
Plzeň ponúkne počas celého roka vyše 50 veľkých kultúrnych podujatí vo verejnom priestore a vyše 600 ďalších akcií. Prinášame vám niekoľko tipov.

Od januára do 10. mája – Ateliér Jiřího Trnky

Táto výstava predstaví plzenského rodáka Jiřího Trnku nielen ako tvorcu animovaných filmov, ale tiež ako maliara, sochára, bábkara a ilustrátora. Máte možnosť uvidieť viac ako 300 najrôznejších exponátov, od originálnych divadelných a filmových bábok cez rozličné návrhy, ilustrácie, až po rekvizity či filmové dekorácie. Niektoré techniky si dokonca budete môcť vyskúšať priamo na mieste. Ateliér Jiřího Trnky sa bude prelínať s výstavou Trnkova Záhrada 2., vďaka ktorej interaktívnou formou ožije slávna Trnkova kniha. K obidvom výstavám je pripravený bohatý sprievodný program.
Viac sa dozviete TU

20. - 21. februára – Festival svetla

Osem miest Plzne ožije svetelnými inštaláciami, videomappingom i interaktívnymi aplikáciami. Program festivalu sa pripravuje v spolupráci s pražským festivalom svetla Signal, ktorý The Guardian zaradil medzi desať najlepších európskych festivalov svetla.
Viac sa dozviete TU

1. apríla - 31. októbra – Zen Plzeň

Projekt „Mesto ako výstava“ chce upozorniť na zanedbané miesta v centre Plzne a upútať na ne formou umeleckých intervencií. Od apríla do konca októbra bude postupne oživovaných 7 miest v Plzni. Každý mesiac sa pod šikovnými rukami premení jedna časť centra. Do tvorenia sa zapoja nielen špičkoví profesionálni umelci, ale i študenti dizajnu.
Viac sa dozviete TU

1. mája – Lynyrd Skynyrd

O otvorenie veľkolepých Slávností slobody sa postará koncert legendárnej americkej kapely Lynyrd Skynyrd, ktorá zahrá v Česku po prvýkrát. Fanúšikovia na jej vystúpenie čakali takmer 50 rokov. Skupina sa preslávila vďaka hitom ako „Sweet Home Alabama“ či „Free Bird“. Koncert odštartuje program Slávností slobody pri príležitosti 70. výročia oslobodenia mesta Plzeň americkou armádou.
Viac sa dozviete TU

29. mája - 17. júna – Mini Plzeň 2015 mesto detí

Modelové stvárnenie mesta Plzeň ponúkne deťom od 8 do 15 rokov možnosť vyskúšať si rôzne role i profesie, budú riešiť kultúrne a politické otázky mesta a experimentovať s jeho fungovaním. Do hry na mesto sa môže zapojiť denne až 400 detí. Tento projekt sa uskutoční v Česku po prvýkrát.
Viac sa dozviete TU

29. júna - 30. augusta – 9 týždňov baroka

Festival barokovej kultúry prinesie počas 9 týždňov na 9 miestach barok vo všetkých možných podobách – v hudbe, výtvarnom umení i sprístupnení pamiatok v tomto umeleckom slohu. Nebude chýbať ani dobový ohňostroj či pochúťky českej kuchyne a pivo z miestnych pivovarov.
Viac sa dozviete TU

10. -  23. augusta – multižánrový festival Živá ulica

Ide o takzvaný “father friendly” festival, ktorý ponúka kvalitnú hudbu, divadlo, výstavy, pričom nechýba ani množstvo sprievodného a detského programu.
Viac sa dozviete TU

1. septembra - 15. decembra – Cirk La Putyka: Family

Ide o premiéru medzigeneračného projektu, v ktorom budú účinkovať zástupcovia klasického cirkusu spolu s predstaviteľmi nového cirkusu. Diváci tak budú môcť vidieť niekoľko generácií hercov, akrobatov a tanečníkov na jednom mieste. Inscenácia Family sa snaží o spojenie rôznych prístupov i generácií.
Viac sa dozviete TU

6. septembra – Festival Polievky

Na Námestí Republiky sa budú poobede zhromažďovať všetci milovníci teplého jedla. V špeciálnych 40-litrových kotloch bude variť vyše dvadsať reštaurácií, organizácií i jednotlivcov polievky všetkých druhov a vôní. Už len ochutnať!
Viac sa dozviete TU

28. - 29. októbra – Koncert Deep Purple

Súčasťou oficiálneho programu Plzne 2015 bude aj koncert slávnej hardrockovej kapely Deep Purple. Na svojom konte majú hity ako „Black Night“, “Hush“, „Child In Time“ či „Smoke On The Water“. Predaj ich platní presiahol sto miliónov kusov. V Plzni sa táto skupina predstaví po prvýkrát. Vstupenky na koncert sú už v predaji.
Viac sa dozviete TU

czechtourism.cz
 
Share this article :

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger