News Update :
Home » , » Česká republika vzpomíná na začátek první světové války i na Františka Ferdinanda d‘Este

Česká republika vzpomíná na začátek první světové války i na Františka Ferdinanda d‘Este

Penulis : Unknown on piatok 13. júna 2014 | 8:33(Praha, 4. 6. 2014) Sto let od začátku první světové války si letos připomíná celý svět. Ani Česká republika na konflikt, z něhož vzešlo samostatné Československo, nezapomněla. V řadě měst se uskuteční vzpomínkové i kulturní akce připomínající boje, padlé vojáky i arcivévodu Františka Ferdinanda d‘Este.

Jedním z ústředních motivů vzpomínkových akcí v České republice jsou osudy rakousko-uherského následníka trůnu. Život Františka Ferdinanda d’Este je úzce spjat se zámkem Konopiště, který nechal přestavět do současné podoby a kde se svou rodinou trávil většinu času. Konopiště postavu korunního prince a jeho ženy Žofie Chotkové představuje především v celosezonní výstavě Spojeni v životě i ve smrti, obsahující nejen rodinné fotografie, ale také osobní předměty obou manželů. Vzpomínkové akce na zámku doplní 28. června zádušní mše, připomínající den, kdy František Ferdinand a jeho choť zahynuli rukou atentátníka v srbském Sarajevu. Tato událost se stala bezprostřední záminkou pro vypuknutí první světové války.

http://www.zamek-konopiste.cz/en/

Historické manévry: Vojenský marš v rytmu polního orchestru

Samotné boje jednoho z největších válečných konfliktů v dějinách připomenou vojenskohistorické manévry, které se konají hned na několika místech České republiky. Pestrý program nabídne například město Lanškroun, kde 21. června vystoupí císařský polní orchestr, vojáci předvedou cvičení se zbraněmi i slavnostní nástup. Na své si však přijdou také dámy a milovníci módy. Vojenské pochody totiž doplní přehlídka oděvů z dob panování Františka Josefa I. a ukázka dobového spodního prádla a plavek.

 V den stého výročí atentátu na Františka Ferdinanda d’Este, tedy 28. června, se uskuteční celodenní vzpomínková akce v brněnských Pisárkách. Kromě slavnostního příjezdu rakouského arcivévody na hlavní nádraží v Brně uvidí návštěvníci také císařské vojsko v akci, polní kuchyni, módní salon či promenádní koncert císařské vojenské kapely. Na trase mezi Pisárkami a hlavním nádražím budou celý den vozit cestující historické tramvaje. Další manévry císařských vojsk budou k vidění 14. června v Písku, Letovicích či Olomouci.

http://velkavalka.cz/1914/english/

 Výstavy lákají na zbraně i válečnou každodennost

 Velký prostor je v rámci vzpomínkových akcí věnován výstavám. Opět 28. června se na brněnském Špilberku uskuteční vernisáž projektu Velká válka, na němž se podílí devět českých paměťových institucí. Tato výstava se také věnuje sarajevskému atentátu, dále samotnému válečnému konfliktu a technologickému pokroku v podobě nových zbraní a vojenského vybavení. Naopak možnost poznat běžný život ve válečných letech nabízí Moravské zemské muzeum. Výstava Domov za Velké války ukáže návštěvníkům dopad událostí v letech 1914 až 1918 na civilní obyvatelstvo.

http://www.mzm.cz/en/home/

 Pro milovníky lodní dopravy připravilo Národní technické muzeum v Praze výstavu s názvem Naše moře… Rakousko-uherské válečné námořnictvo. Expozice je věnována nejen vojenské námořní technice, ale také každodennímu životu námořníků a dobovým fotografiím. V hlavním městě budete moci až do září zhlédnout též výstavu Pošta za Velké války. Píšu vám z fronty…, a to konkrétně v Poštovním muzeu.  Tam se také 12. června uskuteční slavnostní křest poštovní známky „Válečným obětem 1. světové války“.

http://www.ntm.cz/en/aktualita/we-are-preparing-june-4th-november-30th-2014-our-ocean-austro-hungarian-wartime-navy

 Zavzpomínat na padlé mohou zájemci na pietních akcích, které se uskuteční v tomto roce po celé České republice. Řada kulturních institucí letos pořádá odborné konference a přednášky, jejichž ústředním tématem je právě první světová válka a její důsledky.
 

Share this article :

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger