News Update :
Home » , , , , , » Príbeh daru pruského kráľa

Príbeh daru pruského kráľa

Penulis : Laco Zachar on piatok 28. júna 2013 | 14:55


Výstava Valtice - Viedeň - Vaduz a späť "príbeh daru pruského kráľa"
Od 5. júla 2013 môžu návštevníci Štátneho zámku Valtice v novo zrekonštruovaných priestoroch II. poschodia zámku obdivovať výstavu nástenných tapisérií Valtice - Viedeň - Vaduz a späť "príbeh daru pruského kráľa".

Ide o jedinečnú možnosť zoznámiť sa s osobnosťou kniežaťa Jozefa Václava z Liechtensteina, vynikajúceho vojaka, diplomata a mecenáša. Šľachtica, ktorý bez preháňania zachránil cisársky trón pre Máriu Teréziu a dostalo sa mu za to mimoriadnych pôct, a to nielen zo strany viedenského cisárskeho dvora, ale aj z tábora jeho nepriateľov. Dôkazom tohto tvrdenia je unikátny súbor tapisérií nazvaný "Čínsky cisár", ktorý kniežaťu venoval pruský kráľ Fridrich II. Tento súbor tapisérií do konca II. svetovej vojny tvoril dekoráciu tzv gobelinzimmer v I. reprezentačnom poschodí valtického zámku. Odtiaľ však bol po vojne odcudzený a po mnohých peripetiách v roku 2006 znovu zakúpený kniežacou rodinou.

V júli a auguste tohto roka sa tak takmer po sedemdesiatich rokoch tento unikátny súbor tapisérií vracia na svoje pôvodné miesto, a to vďaka zapožičaní z liechtensteinských kniežacích zbierok. Súčasťou výstavy je aj prvýkrát v Českej republike realizovaná interaktívne 3D prezentácie ďalšieho jedinečného artefaktu spojeného s osobnosťou kniežaťa Jozefa Václava z Liechtensteina, a to tzv "Zlatého kočáru".

Treba ešte podotknúť, že výstava Valtice - Viedeň - Vaduz a späť "príbeh daru pruského kráľa" predstavuje prvý prípad, kedy je majetok kniežat z Liechtensteina zapožičaný na objekt, ktorý bol pôvodne v ich vlastníctve.

Výstava potrvá do 31. augusta 2013.
Navštívte o prázdninách zámok Valtice, tešíme sa na Vás.

Zamek Valtice, Czech Tourism,

Share this article :

Zverejnenie komentára

Používa službu Blogger.
 
Design Template by panjz-online | Support by creating website | Powered by Blogger